رابطه قدرت يادگيري و سن چگونه است؟

تحقيقات جديد نشان داده که قدرت يادگيري مغز انسان با بالا رفتن سن از بين نمي‌رود. يعني گفتار «ز گهواره تا گور دانش بجوي»، امکاني کاملا عملي است و حتي سالمندان نيز مي‌توانند موضوعات ناشناخته و جديدي ياد بگيرند، فقط بايد راه آن را بلد باشند.
اگر اين تصميمات را گرفته باشيد احتمالا هراس همراه با آن را هم تجربه کرده‌ايد: آيا مغز من هنوز قدرت يادگيري دارد؟ آيا حافظه‌ام توانايي جذب اطلاعات جديد را دارد؟ آيا قدرت يادگيري من هنوز مانند زمان جواني‌ام به هنگام تحصيل در مدرسه و دانشگاه است؟
دانشمندان و پژوهشگران به اين نتيجه رسيده‌اند که اين واهمه‌ها و نگراني‌ها بيهوده است. کارشناسان روان‌شناسي شناختي و پژوهشگران حوزه آموزش، امروزه همگي بر اين نظرند که مغز ما ظرفيت و انعطاف‌پذيري (پلاستيسيته) خود را تا پايان عمر حفظ مي‌کند.
گِرد کِمپرمن، عصب‌شناس دانشگاه درسدن در آلمان که تحقيقات جديدي را در زمينه سلول‌هاي عصبي (نورون‌ها) انجام داده است، اين موضوع را تائيد مي‌کند. اين کارشناس بر اين عقيده است که مغز ما وقتي با داده‌ها و اطلاعات جديد تغذيه مي‌شود و در برابر چالش‌هاي تازه قرار مي‌گيرد، فعال‌تر و موثرتر عمل مي‌کند.
اين موضوع ثابت مي‌کند که نبايد از ورود به عرصه‌هاي جديد يادگيري هراس داشت بلکه برعکس اتفاقا اين گونه است که مغز ورزيده‌تر مي‌شود، درست همانند يک عضله.
بسياري از مردم براي يادگيري موضوعات جديد در بزرگسالي مساله دارند و نمي‌دانند چطور بايد اين کار را انجام دهند. کليد ادامه يادگيري و آموزش در بزرگسالي پيش از هر چيز در تکنيک‌ها و استراتژي‌هاي هوشمندانه نهفته است که توسط آنها يادگيري آسان‌تر مي‌شود.
هفته‌نامه آلماني اشپيگل در دو بخش دانش و آنلاين با همکاري آليوشا نويباوئر، استاد روانشناسي افتراقي (روانشناسي مبتني بر تفاوت‌هاي فردي Differential Psychology) در دانشگاه گراتس تمريني را ابداع کرده‌اند که با کمک آن مي‌توان هوشيارانه آموخت.
در يک بازه زماني هشت هفته‌اي شما هر هفته يک تکليف کوچک را از طريق ايميل دريافت مي‌کنيد که کمک مي‌کند تا دانش جديدي را به طور موثر فرا بگيريد.
اين روش ‌و تکنيک به قدري ساده طراحي شده ‌ است که شما فورا مي‌توانيد آن را وارد روزمرگي‌هاي زندگي‌تان کنيد
اين تمرين‌ها براي تمامي مراحل زندگي مناسب هستند و صرف نظر از اين که بخواهيد يک دوره تکميلي آموزشي را بگذارنيد يا در حال تحصيل يا کارآموزي باشيد يا اين که تنها بخواهيد چند تکنيک ساده را براي کار و زندگي‌تان ياد بگيريد به شما کمک خواهند کرد.

مرکز پارند

پارند به عنوان اولین مرکز تخصصی توانمندسازی انسان، فعالیت خود را از سال 1389 آغاز کرده است. زمینه اصلی فعالیت های این مرکز، نوروساینس و کاربردهای تخصصی و عام آن به ویژه با محوریت توانمندسازی انسان می باشد. پارند با تکیه بر متخصصان با تجربه و با تخصص های گوناگون روانشناسی، مهندسی پزشکی و نوروساینس، سعی دارد در تولید و بکارگیری دانش، خدمات و فناوریهای مبتنی بر نوروساینس پیشگام بوده و خدمات خود را با قیمت مناسب و کیفیت بهینه در اختیار گروه‍های سنی و علمی مختلف قرار دهد.

تماس باما

  • واحد آموزش: تهران، جردن(بلوار آفریقا)، نبش خیابان ناصری، پلاک 2، طبقه چهارم
  • تلفن: 88776400
  • واحد درمان و نوروسایکوتراپی:تهران، سهرودی شمالی ، خیابان خرمشهر ، پلاک 34 ، طبقه اول
  • تلفن: 88524024
  • ایمیل:info@paarand.org
  • Hotline: 647-507-1376
بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…