ملاحظات ایمنی

بررسی­ تاریخچه تحقیق مؤید این واقعیت است که استفاده از تحریک با شدت خفیف برای انسان بی­خطر است و تنها عوارض جانبی نادر و خفیف در پی دارد. مطالعات مقایسه­ای EEG  و MRI نیز هیچ نگرانی آسیب­شناختی در رابطه با استفاده از tES نشان نمی­دهد (لایر و همکاران، ۲۰۰۵؛ نیچه و همکاران، ۲۰۰۳). هرچند بیمارانی که سابقه تشنج دارند به­طور معمول از مطالعات فعلی مربوط به tES حذف شدند، اما هیچ نمونه­ای از حملات صرعی ناشی از tES در انسان مشاهده نشده (پوریز وهمکاران، ۲۰۰۷) و حتی در برخی مطالعات tES برای درمان صرع نیز استفاده شده ­است (فرنی و همکاران، ۲۰۰۶؛ سون وان، ۲۰۱۱). بی­خطر بودن tES برای زنان باردار و کودکان هنوز مشخص نشده­است.

رایج­ترین شواهد عوارض جانبی tES، سوزن سوزن شدن خفیف (۷۱ درصد)، خستگی خفیف (۳۵ درصد)، احساس خارش جزئی (۴/۳۰ درصد)، بی‌قراری مختصر (۲۲ درصد) و درد خفیف (۱۶ درصد) زیر الکترودها می­باشد (پوریز و همکاران، ۲۰۰۷). برخی افراد گزارشاتی از سردرد (۱۲ درصد)، مشکل تمرکز (۱۱ درصد)، تهوع (۹/۲ درصد) و اختلالات خواب (۱ درصد) داده­اند (پوریز و همکاران، ۲۰۰۷). جراحاتی مانند سوختگی پوست نیز در پی استفاده از tES گزارش شده است (پالم، ۲۰۰۸) اما تنها زمانی این اتفاق روی داده است که از تکنیک­های استاندارد پیروی نشده­است. حساسیت بصری و مشاهده حلقه های نورانی[1] گاهی درنتیجه قراردادن الکترودها روی جلوی سر تجربه شده­است. این حالت چندان ناخوشایند نیست، اما با استفاده از دستگاه­هایی که جریان را به‌ آرامی در ابتدا و انتهای هر جلسه افزایش ­می­دهد، می­توان از آن اجتناب کرد. دستگاهی که انتقال جریان آن در سطوح مختلف تا حدود ۲ میلی­آمپر بوده و با توجه به دستورالعمل­های تحریکی موجود مورد استفاده قرارگیرد (نیچه، ۲۰۰۸) برای افراد سالم و بیماران،  بی­خطر است (لایر و همکاران، ۲۰۰۵). همچنین چگالی جریان عامل مهم دیگری در استفاده از tES است، به­صورتی که حتی ۱ میلی­آمپر نیز ممکن است اگر الکترود کوچک باشد یا بخشی از اسفنج خشک باشد، باعث ناراحتی قابل توجه و سوختن پوست شود.

tES شرکت Mind Alive (Oasis Pro) دستگاهی است که به­صورت خودکار ولتاژ را براساس تغییرات مقاومت پوست، تنظیم می­کند. بنابراین جریان همیشه یکسان باقی می­ماند. برای مثال، اگر مقاومت پوست ۱۰۰۰۰ اهم باشد، ۱۰ ولت لازم است تا جریان ۱ میلی­آمپر را به بدن وارد کند. اگر اتصال ضعیف شود و مقاومت پوست نیز به ۲۰۰۰۰ اهم برسد، دستگاه به­صورت خودکار ولتاژ را به ۲۰ ولت می­رساند تا دوباره ۱ میلی­آمپر را به بدن فرد وارد کند. اگر اتصال بسیار ضعیف باشد دستگاه قادر خواهد بود که در مرحله­ای که احتمال آسیب وجود دارد، به­صورت خودکار خاموش شود.سایر دستگاههای استاندارد نیز باید این قابلیت را داشته باشند.

 

[1] . phosphenes

مرکز پارند

پارند به عنوان اولین مرکز تخصصی توانمندسازی انسان، فعالیت خود را از سال 1389 آغاز کرده است. زمینه اصلی فعالیت های این مرکز، نوروساینس و کاربردهای تخصصی و عام آن به ویژه با محوریت توانمندسازی انسان می باشد. پارند با تکیه بر متخصصان با تجربه و با تخصص های گوناگون روانشناسی، مهندسی پزشکی و نوروساینس، سعی دارد در تولید و بکارگیری دانش، خدمات و فناوریهای مبتنی بر نوروساینس پیشگام بوده و خدمات خود را با قیمت مناسب و کیفیت بهینه در اختیار گروه‍های سنی و علمی مختلف قرار دهد.

تماس باما

  • واحد آموزش: تهران، جردن(بلوار آفریقا)، نبش خیابان ناصری، پلاک 2، طبقه چهارم
  • تلفن: 88776400
  • واحد درمان و نوروسایکوتراپی:تهران، سهرودی شمالی ، خیابان خرمشهر ، پلاک 34 ، طبقه اول
  • تلفن: 88524024
  • ایمیل:info@paarand.org
  • Hotline: 647-507-1376
بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…