یکشنبه, 29 شهریور 1394 15:33

EEG چیست

EEG ثبت ديجيتالي يا كاغذي سيگنالهاي امواج مغزي است. مغز انسان يك ارگانيسم الكتروشيميايي است. فعاليت الكتريكي نورونهاي مغزي به سطح جمجمه مي‌رسند. اين فعاليت الكتريكي بسيار ضيف و در حد ميكروولت است. دستگاه EEG از طريق الكترودهاي متصل به جمجمه، اين فعاليت را ثبت و در قالب امواج مغزي نشان مي‌دهد. بنابراين، اندازه‌هاي الكتروانسفالوگرافي (EEG) بازتابي از ارتباط بين جريان‌هاي الكتريكي درون جمجمه‌اي و ولتاژ‌هاي ناشي از آن بر روي سر است كه اين ولتاژها منعكس‌كننده جنبه‌هاي خاص پردازش و كاركرد الكتريكي مغز- مانند اينكه مناطق مختلف مغز چه فعاليت الكتريكي دارند و يا در مقابل محرك‌ها و در خلال تكاليف شناختي، چگونه پاسخدهي مي‌كنند- هستند. شكل 2-2 نماي كلّي يك EEG ساده را نشان مي‌دهد. سيگنالهاي دريافتي از جمجمه از طريق آمپلي‌فاير تقويت شده و به شكل امواج مغزي يا داده نمايش داده مي‌شوند.

 

 

براي چسباندن الكترودها بر روي سر از نظام بين‌المللي 20-10[1] استفاده مي‌شود. شكل 2-3 به صورت خلاصه شيوه اندازه‌گيريهاي مرتبط با اين نظام و نقاط مختلف را نشان مي‌دهد. در اين نظام اعداد فرد مرتبط با نيمكره چپ و اعداد زوج مرتبط با نيمكره راست است.

 

فركانس موج مغزي بر حسب هرتز يا ميكروولت قابل تعريف است. هرتز بيان‌كننده ريتم موج است و يك هرتز(Hz) برابر با يك دور در ثانيه است. فركانسهاي كند، كمتر از Hz10 و فركانس‌هاي سريع بيشتر از Hz13 دارند. ميكرولت، افراشتگي يا بلندي موج (امپليتيود[2]) را بررسي مي‌كند. ميكروولت‌ها بسيار متغير هستند و از 0 تا 100 ميكروولت تغيير مي‌كنند. معمولاً (ونه هميشه)، امواج كند، آمپلتيود بيشتري نسبت به اواج سريع دارند. زماني كه امواج كند در مغز غالب هستند، فعاليت مغزي كند و يا مغز آماده انجام عمل است. برعكس، در زمان غلبه امواج سريع، مغز در حال انجام تكاليف مختلف است. شكل 2-4، رابطه بين هرتز و آمپليتيود را نشان مي‌دهد.

 

[1] - 10-20 System

[2] - amplitude

مرکز پارند

پارند به عنوان اولین مرکز تخصصی توانمندسازی انسان، فعالیت خود را از سال 1389 آغاز کرده است. زمینه اصلی فعالیت های این مرکز، نوروساینس و کاربردهای تخصصی و عام آن به ویژه با محوریت توانمندسازی انسان می باشد. پارند با تکیه بر متخصصان با تجربه و با تخصص های گوناگون روانشناسی، مهندسی پزشکی و نوروساینس، سعی دارد در تولید و بکارگیری دانش، خدمات و فناوریهای مبتنی بر نوروساینس پیشگام بوده و خدمات خود را با قیمت مناسب و کیفیت بهینه در اختیار گروه‍های سنی و علمی مختلف قرار دهد.

تماس باما

  • واحد آموزش: تهران، جردن(بلوار آفریقا)، نبش خیابان ناصری، پلاک 2، طبقه چهارم
  • تلفن: 88776400
  • واحد درمان و نوروسایکوتراپی:تهران، سهرودی شمالی ، خیابان خرمشهر ، پلاک 34 ، طبقه اول
  • تلفن: 88524024
  • ایمیل:info@paarand.org
  • Hotline: 647-507-1376
بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…